close
تبلیغات در اینترنت

مطالبه و پیگیری مؤثر و دقیق تر در تحقق برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه فرهنگیان

درباره سایت    اینجا... اصن یه وضیعه...بچه ها ممنون که اومدین...اگه مطلبی چیزی داشتید بفرستید برامون خوش حال میشیم...تا همگی ----دست به دست هم دانشگاه خود کنیم آباد----فکر نکنید یهو که دانشگاهمون خرابه ها...اصن

عضویت سریعنام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

ورود اعضاي سایتنام کاربری :
رمز عبور :

آرشیواسکریپتهای اختصاصی


    پیغام مدیر
    سلام ممنون که بهمون سر زدید لطفا نظرتون در مورد وب سایت ما بگید...راسی بچه ها اگه خبری یا مطلبی از دانشگاه خودتون دارید بفرستید تا بزاریم رو سایت...هر کیم دوست داره تا رو مدیریت سایت بهمون کمک کنه خبر بده...
    ممنون از همه ی همکارای عزیز...

 

وی، پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری مرجعیت دینی فهیم، روش ضمیر و پایبند به سنن ارزش های الهی را در بهمن 57، مقدمه ی اولین حرکت تمدن سازی دانست و افزود: معنویت طلبی، عدالت خواهی، آزادی خواهی، روشنگری و خرد اندیشی از مهم ترین عناصری بود که موجب به حاشیه راندن تمدن های شرق و غرب شد و در شرایطی که اندیشه های مذهبی و دینی رو به افول بود، موجبات احیاء دین و فرهنگ برخاسته از آن را پدید آورد.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: پیشرفت های مهم و غیر قابل انکاری در این 35 سال در زمینه های مختلف صورت گرفته است، اما در برابر کارهایی که با وجود این قابلیت ها می توانست انجام شود، دارای کاستی ها و نقائصی نیز می باشد و یکی از حلقه های مفقوده در نیل به اهداف بزرگ و اساسی انقلاب اسلامی، همین کرسی های آزاد اندیشی است؛ لذا برای نشاط و پویایی و زنده بودن فضای هر جامعه ای خصوصاً جوامع علمی باید مباحث گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و معرفتی و در فضای آزاد اندیشانه و به دور از جنجال و هیاهو مطرح گردد تا بر رشد متوازن جوامع و محیط های علمی افزوده شود و بدون چارچوب منضبط و هدفمند نمی توان به نتایج مناسب آن دست یافت.

حجت الاسلام والمسلمین دادگر، با اشاره به سرعت دیجیتالی شدن کشورها و توسعه در علوم مختلف با سنجش ثانیه ها، بر ضرورت توأم شدن تعهد و تخصص برای دست یابی به سعادت دنیوی و اخروی تأکید و نتیجه بی توجهی به تلاش علمی و کسب ادب را عقب ماندگی و وابستگی توصیف نمود و گفت: در چنین عصری با تکیه بر معارف اصیل اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) می توان جامعه را به سعادت واقعی رهنمون ساخت.

وی، با تکیه بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، از زنده بودن انقلاب اسلامی و اثر بخش بودن آن به عنوان مهم ترین دلیل دشمنی دشمنان یاد نمود و با اشاره به خطرناک بودن دشمن درون (آلوده شدن به شهوات، حب دنیا، دلبسته شدن به منافع فردی، مرعوب دشمنان بیرونی شدن، مأیوس شدن از وعده ها و تحقق آرمان های الهی) بر ضرورت اهتمام به تهذیب نفس و عدم دلبستگی به جلوه های دنیا تأکید کرد.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان، خاطر نشان کرد: برخلاف رویکرد برخی از جوامع بشری، معنویت مجرد و یا آزادی مطلق هدف انقلاب اسلامی نبود؛ هر چند برای برخی جوامع اهمیت کرامت انسانی بسان امنیت جلوه نکرده، اما اگر در جامعه ای کرامت و انسانیت مطرح باشد، امنیت هم بیشتر وجود خواهد داشت. وی، تأکید کرد: نژاد پرستی، گاو پرستی، دختر کشی، سگ پرستی و حکومت موروثی در فرهنگ اسلامی محکوم است؛ زیرا بعضی از این عقاید، ضد کرامت انسانی اند و اصلا محترم نیستند.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، تعطیلی برخی کالج ها در انگلیس به دلیل فعالیت اسلامی و یا منع حجاب در کشورهای اروپایی و عدم اجازه فعالیت به کمونیست ها در آمریکا را از دیگر تناقض های آشکار  مدعیان آزادی برشمرد و تصریح کرد: هر چند تمامی عقاید مفید نیستند، با این حال، اسلام کسی را مجبور به یک عقیده نمی کند و بر این باور است که باید در یک فضای تخصصی به اظهار نظر پرداخته شود.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان، بیان کرد :  آزادی ارزشمند است، ولی به نه به تنهایی؛ باید دانست که آزادی در اسلام و تفکر اسلامی اوّلا؛ یک تکلیف است و ثانیاً؛ آزادی قداست دینی دارد، آزادی اسلامی یعنی احترام به کرامت الهی خود و کرامت انسان؛ یعنی به خودت احترام بگذار و از کارهای پستی که شایسته انسان نیست دوری کن؛ انسان باید آزاده زندگی کند. این مسأله مهم است که انسان شرافتمند، آزادی را فدای شکم و حیوانیت نمی کند. وی، در ادامه سخنان خود تأکید کرد: اساساً انسان شناسی غرب غلط است، چون می گویند انسان صرفاً لذت طلب است و سقف کرامت انسان در اومانیسم، سقف یک حیوان است و نهایتاً کرامت انسان با مبانی الهی ثابت می شود.

وی، مباحثه علمی در این چارچوب را راه روشنی برای پرورش، رشد و کمال انسانی و الهی دانست و انتقال این نگرش به دانشجو معلمان برای تربیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان ایران اسلامی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، نتیجه آزاد اندیشی در سایه فکر و اندیشه را موجب تولید علم نافع، رفع نیازهای مادی و امور جاری جامعه، قطع وابستگی، تقویت و ارتقاء سطح دانش، انتقال تجارب، تقویت خود باوری و تولید ملی، درک و تعمق در مسائل، مسابقه علمی، تحقق عدالت، پویایی، اقتدار علمی، پاسخ به شبهات، تقویت روحیه نقادی و انتقاد پذیری و کاهش خطاها در جامعه و دانشگاه دانست.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود، لحن گلایه آمیز رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) خطاب به مجامع دانشگاهی از برگزار نشدن کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را حاکی از درک عمیق، واقع بینی و هوشمندی حکیمانه معظم له دانست و مطالبه و پیگیری مؤثر و دقیق تر در تحقق این مهم در دانشگاه فرهنگیان را از راهبردهای اصلی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برشمرد.

وی، ضمن تقدیر از پیگیری و اهتمام سرپرست دانشگاه نسبت به برنامه ریزی و تلاش برای تحقق این مهم در دانشگاه فرهنگیان، از وجود جوانان مؤمن، نواندیش و آزاد فکر، پاک دامن آگاه و طرفدار حقیقت در دانشگاه و نیز مجموعه های دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به عنوان سرمایه ای عظیم برای پیگیری و تلاش و کمک در تحقق کرسی های آزاد اندیشی خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، گسترش و توسعه ی واقعی فرهنگ، اندیشه و علم را در گرو تحقق این موهبت الهی دانست و یاد گرفتن آداب آن را بسیار لازم و ضروری برشمرد و بر گفتگوی آزاد، سالم، محترمانه، عاقلانه، شجاعانه، منصفانه توأم با منطق و استدلال علمی تأکید کرد.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان، هوچیگری، عوام فریبی، جنجال آفرینی یا جنجال سازی، عدم تحمل، تحقیر و مسخره کردن، برخورد قاچاق گونه، تحجر و مرزشکنی (تفریط و افراط)، حرافی، ایجاد فضای آشفته، لفاظی، شتابزدگی، هتاکی، عدم پختگی مطلب، خود باختگی، جوگیر شدن، مسؤولیت گریزی، هرزه گویی و کفرگویی، سیاست زدگی و سیاست زدایی را از جمله مهم ترین آسیب ها، آفات و موانع تحقق مناسب کرسی های آزاد اندیشی دانست.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، تولید فکر علمی و دینی، خلاقیت علمی و تفکر بالنده دینی، آزاد فکر کردن و آزادانه مطرح کردن، آزادی تفکر و قلم و بیان، عقلانیت و انصاف، رعایت حقوق مادی و معنوی، تضارب آراء و عقول، فضای انتقادی سالم، درک حق و حقیقت، تمدن سازی و جامعه پردازی، پاسخ به پرسش ها و شبهات، تحکیم مبانی و معارف دینی و نیز، بگزینش بهترین سخنان را از مهم ترین برکات و آثار کرسی های آزاد اندیشی و مبنای پیشرفت حقیقی و مهم ترین عناصر آزادی واقعی و از اهداف اصلی انقلاب اسلامی دانست.

وی، با تکیه بر مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، یکی از مهم ترین وظایف دانشگاه و استادان را میدان دادن به اظهار نظر دانشجو معلمان دانست و بهترین زمینه برای ایجاد فضای اظهار نظر آزاد را تسریع در راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه خواند.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر در پایان سخنان خود، بر ضرورت زمینه سازی، جریان سازی، فرهنگ سازی، امنیت فرهنگی، برگزاری نشست ها و کارگاه های آموزشی، برنامه ریزی حمایت معنوی و تشویقی، ایجاد فضای احساس امنیت توأم با نظارت معقول، بهره گیری از ابتکار و خلاقیت، استفاده از ظرفیت مجموعه ها و تشکل های دانشجویی، جلب مشارکت اساتید، گفتگوی منطقی و عقلانی، فعالیت های تبلیغی و ترویجی، تبیین تفاوت بین تریبون آزاد و کرسی های آزاد اندیشی، نقد و نظر، مناظره، نظریه پردازی و نیز، تهیه ی فهرست موضوعی  با رویکرد مسأله محوری، اجرا و شروع پایلوت، معرفی مدل الگو، عدم ترس از اظهار نظر دانشجومعلمان، بهره گیری از ظرفیت کلاس ها و دروس معارف اسلامی تأکید کرد.

وی، از استقبال، اهتمام و اعلام آمادگی گزینش و حراست وزارت آموزش و پرورش؛ همچنین دفتر مرکزی حراست دانشگاه فرهنگیان جهت همکاری لازم در راستای ایجاد زمینه ای مناسب برای تحقق کرسی های آزاد اندیشی در سطح پردیس ها و مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور، تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد:  بر اساس توافق و همدلی مناسب و بسترهای قانونی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با انسجام و وحدت رویه فرصت لازم برای برگزاری کرسی های آزاد اندیشی فراهم شود.
نظر ()
35
تاریخ : دوشنبه 15 ارديبهشت 1393 زمان : 22:34
درباره : اخبار ,

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی